NAVRCHOLU.cz


Recenze aneb Jiaogulan "odjinud"

Vietnamský Jiaogulan

 

jiaogulan_vietnamsky_krabicka

V únoru 2008 jsem si pořídil (osobním výběrem ve Vietnamu) velmi dobře zabalený Jiaogulan vietnamský Giảo Cổ Lam. Jedná se o drcenou či sekanou bylinu obsahující listy i stonky v nálevových sáčcích, adjustovaných v plastovém zipovém sáčku (s pohlcovačem vlhkosti) a v dobře designově provedené papírové krabičce (přebalené ještě v celofánu). Hmotnost sáčků v krabičce není na obalu uvedena. Lze ji dopočítat z ostatních údajů, kdy hmotnost náplně krabičky (netto) činí 24g a počet sáčků 12 (= 2g byliny na jeden sáček).

Krabička je opatřena vietnamským i anglickým textem, který uvádí hlavní zdravotní účinky byliny (zachovává zdraví prospěšnou hladinu cholesterolu, udržuje dobrou kondici, reguluje krevní tlak, je prevencí proti chorobám srdce, zbavuje stresu, únavy a vyčerpání). Text též předepisuje způsob přípravy: jeden sáček vložit do čisté konvičky, zalít horkou vodou (150 ml) a nechat 2 až 3 minuty luhovat (tedy přesněji vietnamský text uvádí 2-3 minuty a anglický 2+3 minuty, předpokládáme, že jde o nedopatření překladu). Doporučená denní spotřeba je dva sáčky. Postup přípravy je znázorněn i obrázky. Uvnitř krabičky se nachází příbalová informace s podrobnými údaji o Jiaogulanu, účincích apod. (pouze ve vietnamštině).

Průběh degustace

Závěr

Oproti thajskému jiaogulanu (pravá část obrázku) je vietnamský produkt (levá část obrázku) výrazně jiné (zřejmě mnohem nižší) kvality, horšího vzhledu, odlišné chuti i vůně (viz. popis výše).

Doporučená denní spotřeba je stejná jako doporučená spotřeba u thajského Jiaogulnu v Čechách avšak v koncentrovanější podobě (z údajů lze dovodit, že jde o maximání denní spotřebu 300 ml nálevu zhotoveného ze 4 g = dvou sáčků byliny).

Čaj je ve Vietnamu relativně levný. S čajem se nelze setkat všude (nelze jej běžně koupit na tržnici) je k dostání zejména v kamenných obchodech s léčivy (širší průzkum zda i jinde jsem neprovedl). Z pohledu vietnamského spotřebitele lze předpokládat (zejména podle místa prodeje a velmi vysoké kvality balení), že se jedná o relativně kvalitní produkt.

 

právě se nacházíte na stránce: index - recenze
JIAOGULAN
bylinný čaj z pětilistého ženšenu®

 

Proč recenze?

Pro lepší představu o rozdílech mezi pravým thajským Jiaogulanem a ostatními produkty...

Důvěryhodnost

Snažím se o maximálně objektivní hodnocení. Jako etalon beru základní sortu Jiaogulanu bylinného čaje z pětilistého ženšenu®, tj. třídu NepustilTea-standard. Hodnocení je podpořeno názory dalších spolupracujících degustátorů.

Při hodnocení používám stále stejných - standardizovaných - metod degustace, převzatých ze světa pravého čaje. Každá recenze je velmi dobře dokumentovaná, ověřitelná a opakovatelná. Prokazatelnost závěrečných soudů a doporučení je 100%.

Pokud by recenzím někdo nedůvěřoval, mohu poskytnout příslušný materiál k přezkoumání a případně uskutečnit společnou degustaci. Cizích produktů však nemám"na kila" a upřednostňuji tedy především zájemce z oblasti velkoobchodní spolupráce se skutečně seriózním zájmem.

O co mně jde?

O spokojenost všech mých zákazníků a spolupracovníků.

Na českém trhu se objevuje Jiaogulan různých kvalit, původu a účinků. Neinformovaný zájemce těžko rozliší (pokud nemá možnost ochutnat vzorek a získat zkušenost degustací desítek různých produktů) kvalitní Jiaogulan od méně kvalitního, pravý Jiaogulan od odpadní suroviny, či snad dokonce podvrh deklarovaný jako pravý čaj od suroviny určené pro jiné účely než přípravu dobrého léčivého čaje. Nelegálně dovážené a produkty mají nejasné chemické složení (zpravidla nemají základní laboratorní rozbory) a nemají povolení k prodeji!

Recenzemi se pokouším každému novému zájemci o Jiaogulan podat pomocnou ruku při nákupním rozhodování. Snažím se být objektivní. Sděluji tak názor k produktům, které bych si koupil nebo nikdy nekoupil a proč.

Mám letitou zkušenost, že poctivost prodejce a především prodej kvalitního zboží se vyplatí. Nákupní rozhodnutí činí vždy spotřebitel a je zcela na něm jak se rozhodne, jakou získá k dodavateli a výrobku důvěru, za co své peníze utratí či nikoliv a jaký postoj má ke svému vlastnímu zdraví.

 

 

 

 

Čajový sáček s vietnamským Jiaogulanem byl otevřen a z dvougramového obsahu odvážen 1 gram (stejný podíl stonků i drobných částí byliny)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K přípravě nálevu byl použit standardní set degustačních šálků. Odlišnost vzhledu listů je jasná (porce o hmotnosti 1g, byly nasypány do otočených pokliček degustačních šálků, vlevo vietnamský a vpravo thajský Jiaogulan u kterého jsem záměrně zvolil sortu NepustilTea-standard.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiaogulan byl zalit horkou vodou a trápen luhováním 3 minuty (fotografie těsně před slitím nálevu).

 

 

 

 

 

 

Rozdílnost barvy výluhu byla nepatrná (zdálo se nám, že nálev z vietnamského Jiaogulanu - vlevo, byl poněkud tmavší). Do nálevu se zcedila část jemných částeček (nepoužil jsem při slití nálevu sítko). Vietnamskému Jiaogulanu chyběl pověstný výrazně sladký "aftertaste" (chlouba Jiaogulanu thajského) a zejména jemnost (zaoblenost) této dochuti. V chuti se projevila jakási hrubší bylinná (alespoň pro mě nepříliš příjemná) hořkost. Vůně suché byliny i nálevu je u vietnamského Jiaogulanu poněkud jiná (silnější bylinná) než u Jiaogulanu thajského. Oba nálevy byly hodnoceny jako dostatečně silné, chuťově výrazné a dobře odlišitelné.

 

Odlišnost vyluhovaných listů je poplatná listu suchému a není ji potřeba nějak osvětlovat.

 

 

 

 

Jak chutnal?

Tento produkt mně velmi nechutnal, chybí mu lahodnost a sladkost Jiaogulanu thajského, převládá bylinnost a jakási nepříjemná štiplavost.

Chemie

Chemie může být OK, ovšem nezapomeňme, že požadavky na léčiva/byliny a podobné produkty (zejména co se obsahů těžkých kovů týče) jsou v Asii zcela jiné než v Evropě/USA.

Koupil bych?

Podle balení ano, podle chuti ne.

Všechna práva vyhrazena © DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®, založeno 2005, webdesign DOBRÉ ČAJE 2010
Poslední aktualizace 12. 9. 2017
právě se nacházíte na stránce: index - recenze


MĚJTE STÁLOU STOPROCENTNÍ KONTROLU NAD STRESEM
***ZBAVTE SE NAPĚTÍ***ZÍSKEJTE VÍCE ENERGIE***ZVYŠTE SVOU VYTRVALOST***VYTVOŘTE SI POHODU, KLID A PROŽIJTE SPOUSTU INSPIRATIVNÍCH CHVIL***POSILUJTE TRVALE SVOU IMUNITU I ODOLNOST***VĚDOMĚ PRACUJTE NA PREVENCI NEJHORŠÍCH CHOROB, KTERÉ VÁS MOHOU ZASKOČIT (RAKOVINA, MRTVICE, INFARKT MYOKARDU)***POZITIVNĚ OVLIVŇUJTE FUNGOVÁNÍ CELÉHO SVÉHO TĚLA***ZLEPŠETE SI CELKOVÉ ZDRAVÍ***PRODLUŽTE SI ŽIVOT
===== PIJTE PRAVIDELNĚ NÁŠ THAJSKÝ ORIGINÁLNÍ ČAJ = JIAOGULAN BYLINNÝ ČAJ Z PĚTILISTÉHO ŽENŠENU ® =====