NAVRCHOLU.cz


Kvalita Jiaogulanu

Tento Jiaogulan považuji za vítěze všech jiaogulanových vylomenin; začal se napřed prodávat na Slovensku a dnes je i v Čechách; celé výhonky s lístky (jak vypadají lze dohledat na stránkách čínského producenta) jsou baleny do koulí (výrobce je označuje jako "Dragon ball shaped Jiaogulan tea" čili zřejmě "Jiaogulanové dračí koule") a aby vše drželo pohromadě, je přidáno nějaké sladké pojivo/lepidlo (cukr?), což je na produktu vidět a hlavně sladká chuť nálevu pak s přehledem přebíjí ostatní vjemy, dokonce i vůni; o zdravotním prospěchu lze diskutovat, ačkoliv je obecně známo, že léčebně jsou účinné především listy (patřičně vzrostlé)...
Za dost eur jsem obdržel jiaogulan v jednoduchém papírovém sáčku a ještě s okénkem pro dobrý (můj) náhled či pro výhled byliny, ... zasilatel to primárně neupřesnil.
Natural Products (pocházející z EU - SRN a původem z Číny) jsem objednal přes internet...
Balení skrývá bylinu se značným podílem oddenků/stonků, jež kazí vzhled i chuť...
Zřejmě je toto balení nejlépe umístit na slunce (když už má průhledný obal), jiaogulan je totiž na slunce zvyklý a u nás by mu mohla být dost zima; když slunce nesvítí, dejte ho na topení, tomuto produktu to už neublíží...
Originálně balený thajský produkt je k dostání v Thajsku i v Čechách, v našich končinách s podivným označením "thajská liána" (ani mě nepřekvapuje, co jsou obchodníci schopni vymyslet za bludy), že by i dovoz byl dokonale vymyšlen a deklarován (a clen) jako liána?
Oba naposledy zmíněné produkty vedle sebe, není ani potřeba upřesňovat který je který...
Další podobný produkt s nepovolenými údaji na etiketě. Jeho vzhled je podobný "speciálnímu jiaogulanu" - viz obrázek výše, chuť bylinná, nevýrazná bez jakékoliv sladkosti (důsledek složení - převažují oddenky byliny), dokonce mi připadalo, že bylina není dobře usušena (důsledek skladování nebo výroby ?).
Nálev ze stonků/větviček čaje (a jiných bylin) - stonky dřevnaté, kulaté, nerýhované i s kůrou/lýkem akorát nabobtnaly, chuť nálevu evokuje "onči" (větvičky z pečených oolongů).
Nálev a listy vyluhovaného čaje (zřejmě nějaký oolong) - listy jsou velmi tuhé, pevně podélně rolované a vůbec se nerozvinuly, rozhodně nepatří Jiaogulanu, barva je příliš tmavá, stejně tak nálev, jež se chuťově blíží k nějakému více pečenému (tmavšímu) oolongu.
Nálev a listy vyluhovaného čaje (pravděpodobně nějaký oolong) - všimněte si, že jde o části lístků na silných větvičkách nepatřící Jiaogulanu ale čajovníku (kulaté hnědé stonky), barva odlišná od předchozích listů, chuť blížící se k mírně pečenému levnému oolongu.
Typické lodyhy, oddenky a části řapíků listů Jiaogulanu - odpovídá jak barva (zelené odstíny) tak vzhled (rýhování a průřez), nálev je světlý a chuťově nedobrý (obecně je známo, že stonky celkově kazí chuť jakéhokoliv nálevu Jiaogulanu).
Nálev a listy vyluhovaného čaje - všimněte si žilnatiny i okrajů listů typických pro čajovník..., barva netypická pro Jiaogulan, v nálevu není mnoho drobných částí a prachu, nálev je chuťově identický s nálevem běžného zeleného čaje (levný gunpowder apod.).
Příklad rozdílnosti nálevů: a = zelený čaj (Gunpowder, špičková kvalita, Čína), b = zelený čaj (Tai Lao, Čína), c = zelený čaj (Yong Xi Huo Qing, Čína), d = zelený čaj (Green Oolong Tea, Thajsko), e = oolong (Haiyih superior, Vietnam), f = oolong (Feng Huang Dan Cong, Čína), g = Jiaogulan (Thajsko) ===> luhováno v degustačním šálku, 3 min., voda 100°C).
Na českém trhu prodávaný Jiaogulan (originálně balený v Číně) = názorný příklad prodeje se zcela chybnými údaji na etiketě (dle mého názoru a zkušeností by text těžko prošel při schvalování/notifikaci produktu pro prodej v České republice), bylina má skutečně nepříjemnou "bylinnou" chuť bez sladkosti a dost drtě (ojediněle lodyhy). Datum na etiketě nesouhlasí s datumem expirace na balení..., etiketa přelepovaná (... dvě na sobě, proč?)

Příklad rozdílnosti habitu listů (pravý čaj - zelený, polozelený/oolong + listy Jiaogulanu): a = zelený čaj (Gunpowder, Čína), b = zelený čaj (Tai Lao, Čína), c = zelený čaj (Yong Xi Huo Qing, Čína), d = zelený čaj (Green Oolong Tea, Thajsko), e = oolong (Haiyih superior, střední Vietnam), f = oolong (Feng Huang Dan Cong, Čína), g = Jiaogulan (severní Thajsko).

Nálev a listy vyluhovaného Jiaogulanu - všimněte si nejenom typické zelené barvy listu ale i jeho zvláštně zoubkovaného okraje (může být mírně špičatější) a žilnatiny..., v šálku je typický prach (chloupky a úlomky vznikající při zpracování listu, jež je mnohem tenčí/křehčí než list čajovníku), nálev je relativně chuťově OK.
Defilé jednotlivých součástí směsi, kterých je šest: a listy jiaogulanu, typické tmavěji zelené barvy, b světlejší samostné -různě pevně sbalené- čajové lístky, c tmavší čajové lístky s větvičkou, d samostatné tmavě zelenohnědé čajové lístky bez větvičky, sbalené jinak než světlé čajové lístky (b), e řada úlomků různých stonků nepatřících Jiaogulanu ale spíše čajovníku, případně jiným bylinám, f stonky/oddenky a řapíky listů Jiaogulanu
Vzhled jednotlivých vyluhovaných součástí směsi a barva nálevu: a) listy Jiaogulanu, typické tmavěji zelené barvy, b) světlejší samostné sbalené čajové lístky, c tmavší čajové lístky s větvičkou, d samostatné tmavě zelenohnědé čajové lístky bez větvičky, e řada úlomků různých stonků nepatřících Jiaogulanu ale spíš čajovníku a jiným bylinám, f trochu stonků a oddenků Jiaogulanu - rozdílnost nálevů není třeba komentovat, je zřejmá na první pohled... (podrobnější náhledy viz níže)
Zde je výše popsaná směs vyluhovaná, svěže zelené listy patří opravdu Jiaogulanu, všechny světlé a tmavší listy (celé, potrhané, části řapíků a flešů) pak pravému čaji, uvedená kombinace se za suchého stavu špatně odhaluje (hlavně pokud se s tím nepočítá a zkušenost s podvody chybí). Přimíchané listy čaje se v nálevu silně projeví vyluhováním nepříjemných tříslovin, nálev je značně zakalený a bez jiskry)..., s tímto nelegálně prodávaným produktem (viz ROHY - Registr rozhodnutí hlavního hygienika ČR) se lze na českém trhu a v e-shopech běžně setkat! Poznáte jej lehce, když si zhotovíte nálev a listy prozkoumáte. Kvalitní thajský Jiaogulan nesmí obsahovat přímíšeniny pravého čaje (listů nebo řapíků, větviček apod.) a jiných bylin v takovém množství (maximálně ojediněle).
Z této "špičkové" sorty Jiaogulanu čínské provenience jsem si nálev udělal "ex post", Jiaogulan jsem totiž od čínského dodavatele v ČR velkoobchodně (na žádost jednoho zákazníka) koupil bez předchozího ochutnání..., a to jsem dělat neměl. Pěkně jsem totiž naletěl a jak se česky hezky říká "prohloupil". "Kupovat zajíce v pytli" se skutečně nemusí vyplatit! Zakroužkované listy v originálním 1 kg balení (PE pytel) patří čaji (stejně tak spousta silnějších hnědých větviček nebo tmavě hnědozelených lístků různého vzhledu - viz níže). Přestože dodavatel reklamaci uznal, nepřipustil že jde o směs jiaogulanu s čajem. Zakroužkované listy (můžete si je prohlédnout níže) označil následovně (cituji doslova část jeho vyjádření) "Světlé lístky byly identifikovány jako starší listy Jiao Gulanu, či listy vzrostlejší rostliny Jiao Gulan."... (více informací o mém faux pas v pravém sloupci)
Příklad odpadu (oddenky se zbytky listů a stonky jiných bylin) z finální úpravy běžné sorty Jiaogulanu (určeného pro thajský trh). Chuť bylinná, nálev světlý, rozhodně bych tuto "speciální sortu" jiaogulanu nepil ani kdybych jej obdržel zdarma (účinné jsou pouze listy)...
jiaogulan_odpad_oddenky
Nepříliš kvalitní thajský Jiaogulanu = obsahuje nadbytek řapíků a oddenků. Relativně dobře se odměřuje. Chuť odpovídá vzhledu, tj. převládá výrazná bylinná chuť a dochuť.
nekvalitni_jiaogulan_s_rapiky_a_oddenky
jiaigulan_superior_AAA_nejvyšší_kvalita
Příklad špičkové kvality thajského Jiaogulanu (sorta NepustilTea-superior). Obsahuje pouze sbalené listy a části listů, bez oddenků a dlouhých řapíků. Dobře se odměřuje a má skvělou, silnou zaoblenou chuť i dlouhotrvající sladkou dochuť. Snese několik nálevů..., podobně jako nejkvalitnější pravé čaje a je vhodný pro metodu přípravy Gong Fu. Jde o sortu mimořádné kvality (===> pečlivý selektivní -ruční- sběr), vzácný produkt, jež je obvykle hůř dostupný.
Příklad odpadu při finální úpravě thajského Jiaogulanu. Převládá prach a drobné součásti (cca 1,5 mm). Tento produkt lze využít v nálevových sáčcích a pro koncentráty. Chuť velmi silná bylinná, sladkost a dochuť vyhovující. Pro svou bylinnou sílu se pro běžné pití nehodí. V důsledku rozdrcení bylina rychle stárne, mění chuť a barvu. Ovšem kdo chce pít driáky zhotovené z odpadu něchť jej pije s radostí (===> "proti gustu žádný dišputát"... )
Příklad Jiaogulanu z Číny v nálevových smáčecích sáčcích. Velmi drobnozrnná náplň je s nejvyšší pravděpodobností tvořena převážně listy. Chuť velmi silná bylinná a nepříjemná. Chybí sladká dochuť. Bylina je odměřena již výrobcem (cca 2g v sáčku) a dobře balena.
Příklad čínské směsi Jiaogulanu s pravým zeleným čajem (cca 21%, větší ploché útržky listů) a jinými bylinami ve smáčecích nálevových sáčcích. Podíl Jiaogulanu je necelých 30%. Jaké kvality těžko odhadnout. Produkt je dobře balen. Vůně nevýrazná. Nálev je bylinný, spíš hořký, bez sladkosti a příjemných dochutí, ... tak trochu pro otrlé nadšence bylinných chutí.
Příklad Jiaogulanu z Číny v nálevovém smáčecím sáčku. Drobnozrnná náplň je převážně tvořena řapíky a oddenky. Chuť velmi silná bylinná a nepříjemná (typická sladká dochuť chybí) . Bylina je odměřena již výrobcem (cca 2g v sáčku) a kvalitně strojně balena.
Příklad Jiaogulanu z Číny. Zřejmě pouze sušená bylina (nezpracovaná jako pravý čaj) velmi výrazné bylinné (až nepříjemné štiplavé chuti) obsahující dost oddenků. Bylina se špatně odměřuje a postrádá chuťové vlastnosti thajského Jiaogulanu i jeho pověstnou specifickou hořko/sladkou chuť a dlouhou sladkou dochuť.
"Do očí bijící" příklad jiaogulanu (pokud to vůbec jiaogulan je....), jež zřejmě nebyl původně určen pro pití ale k balení do nálevových sáčků nebo směsí s jinými bylinami. Proč je drť skořicové barvy lze jen hádat. Buď se jedná o starý produkt, produkt nějak poničený nebo mleté oddenky. Každopádně prášek vůbec nebudí důvěru! Prodejcem je na webu vydává za Jiaogulan thajský (===> na etiketě není samozřejmě původ uveden, stejně jako další - ze zákona - povinné údaje). Osobně jsem se na thajském trhu s jiaogulanem takové barvy zatím nesetkal. Jiaogulan sebehorší kvality byl vždy zelený. Dá se zobrazené vůbec pít... ?
Příklad Jiaogulanu čínské provenience dováženého do Čech, pod označením bylinný čaj a vydávaný za "velmi speciální sortu" . Dle mých zkušeností se jedná o vedlejší produkt (odpad při třídění - řapíky a oddenky se zbytky listů) strojové sklizně jiaogulanu. Nálev překvapí silnou bylinnou chutí (až nepříjemnou pachutí) a štiplavou dochutí. Zamotanec znemožňuje snadné odměření. Obsah těžkých kovů apod mi není znám.
Příklad extrémně nekvalitního Jiaogulanu, baleného v obyčejném PE zip sáčku. Patrná je nejen převládající drť ale i spousta cizorodých příměsí (v pouhých 50 gramech byliny se objevilo několik kamínků (největší jsou dobře vidět). Připojen byl text ("etiketa") bez zákonem vyžadovaných náležitostí a uveden zcela nesmyslný předpis přípravy čaje.

Příklad vietnamského Jiaogulanu v čajovém smáčecím sáčku. Produkt je tvořen sekanou bylinou a obsahuje řapíky a oddenky. Zpracování je mi neznámé. Chuťové vlastnosti thajského Jiaogulanu (hořko/sladká chuť a pověstná sladká dochuť) jsou zde nahrazeny palčivou bylinnou pachutí. Bylina je odměřena již výrobcem (2g v sáčku). Více viz recenze.

Příklad balení thajského Jiaogulanu v sáčku z PE, uvnitř jsou na drobno rozlámané nerolované listy, řapíky, stonky a hlavně prach. Bylina není zpracována jako pravý čaj (je pouze sušena), postrádá chuťové vlastnosti rolovaného Jiaogulanu (má poměrně nepříjemnou bylinnou chuť a chybí sladká dochuť). Bylinu lze relativně dobře odměřovat.

Příklad balení částečně rolovaného Jiaogulanu, velmi dobře vypadajícího, s minimem cizorodých příměsí a s vynikající chutí i dochutí. Stejnoměrná zrnitost usnadňuje odměřování. Dost mě překvapilo, že nejde o thajský ale čínský produkt, chytře připravený pro thajský trh, tj. obsloužený špičkovým marketingem. Ale ty rozbory..., hrůza -extrémně vysoký obsah rtuti (zejména), olova a kadmia jej činí přímo nebezpečným zdraví...
Příklad thajského nerolovaného Jiaogulanu určeného pro thajský trh. Směs různě polámaných listů, řapíků a stonků. Bylina není zpracována jako pravý čaj (je pouze sušena) a postrádá chuťové vlastnosti rolovaného Jiaogulanu (=> především pověstnou sladkou dochuť). Pro nesnadné odměření množství byliny pro přípravu a (zejména) kvůli poměrně nepříjemné bylinné chuti (způsobené značným množstvím oddenků) není příliš vhodná k pití.
Kvalitní thajský Jiaogulan (třída NepustilTea-standard) má rolované listy (je zpracovaný technologií podobnou výrobě pravého zeleného čaje). Občas v něm najdeme řapíky (nepřevládají!), obsahuje minimum drtě, ojediněle části stonků a neobsahuje viditelný prach. Cizorodé příměsi jsou skutečnou vyjímkou. Bylina má relativně stejnoměrnou zrnitost (= snadné odměření a dávkování). Specifická bylinná (hořko/sladká) chuť, typická výrazná/dlouhá dochuť a příjemná vůně jej předurčují pro dlouhodobé/opakované pití!
Čínský výrobce na svých stránkách řadí bylinu mezi Flavored Tea (míněno zřejmě Flavoured Tea - ochucený čaj či čaj s příchutí) a myslí tím v produktu obsažené sladidlo; ... český šiřitel této vylomeniny na etiketě pro jistotu neuvádí nic, ... buď plánovitě klame spotřebitele nebo na to zapomněl; nasnadě je otázka, proč je potřeba jiaogulan - což je chuťově brilantně vyvážená bylina (a sladkost - jako jedna z mnoha chutí - je jí vlastní) - ještě přichucovat cukrem? Pokud to sladké lepidlo cukrem vůbec je (nějak sladí moc)...

Příklad extrémně nekvalitního balení (50 g, netto) rolovaného (údajně thajského) Jiaogulanu nízké kvality (silně rozdrobeného, plného cizorodých příměsí). Jedná se o "školní příklad" Jiaogulanu u kterého nestojí za námahu jej popisovat, vařit a kupovat..., etiketa chybí, text jsem záměrně přeložil (ze zákona nemohu zvěřejnit údaje o výrobci/prodejci ani obrázkem).

právě se nacházíte na stránce: index - kvalita
JIAOGULAN
bylinný čaj z pětilistého ženšenu®

 

Jiaogulan = léčivá bylina

Jiaogulan je bylina, kterou tradiční východní medicíny (thajská, TCM, vietnamská apod.) považují za bylinu léčivou. Dle českých zákonů nepatří do kategorie běžných potravin (kam například patří pravý čaj) u kterých se použití a míra konzumace nezkoumá a nestanovuje. Platné české zákony bylinu neznají a není tak možno z ní vyrábět bylinný čaj běžným způsobem, tj. podobně jako z bylin (v zákoně) vyjmenovaných.

Produkt
a jeho kvalita

Jiaogulan bylinný čaj z pětilistého ženšenu® (chráněné obchodní označení produktu), který pro vás dovážím od roku 2006, je zařazen mezi doplňky stravy. Produkt má dokumentaci schválenou příslušnými státními úřady (Státní zdravotní ústav, Státní ústav pro kontrolu léčiv) a je prodáván na základě povolení k prodeji (vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR).

Proč se zabývat kvalitou?

Na českém trhu je velké množství nekvalitních výrobků z byliny Gynostemma pentaphyllum
(Jiaogulan) s různými obchodními názvy (více o názvech byliny). Mnoho se jich nelegálně dováží a stejným způsobem prodává v ČR i v jiných státech EU. Kvalita není dovozci sledována a nemohou ji kontrolovat ani příslušné kontrolní orgány. Veškerá nekvalita pak ve finále postihuje konzumenta. Ten - díky neznalosti - kupuje především podle ceny, jež nemusí odrážet kvalitu zboží. Kupující mnohdy vůbec netuší co kupuje a co pije... (a neví to ani prodávající, jež je obvykle pouhým překupníkem produktu
o kterém nemá žádné informace).

Kvalitní Jiaogulan

1. se vyznačuje příjemnou bylinnou vůní, listy jsou pěkně srolovány a málo rozdrobeny, nevyskytuje se viditelný prach a jiné přírodní příměsi jsou ojedinělou vyjímkou; chuť je čistá a bez pachutí, plná a zaoblená; charakteristická je dlouhá hořko/sladká dochuť - aftertaste; nálev je průzračný, jiskrný a při zchlazení se téměř nezakalí,

2. je obvykle zabalen v dražších obalových materiálech zaručujících trvanlivost a chránící proti světlu, vlhku a vzduchu (kyslíku),

3. je opatřen originální etiketou se všemi potřebnými informacemi, které vyžadují české zákony (úplný kontakt na dodavatele, doporučená příprava, omezení při použití atd.); text etikety podléhá schválení (tzv. notifikace) Ministerstvem zdravotnictví ČR a dodavatel má originální dokumentaci, kterou je schopen tyto skutečnosti prokázat,

4. povolení k legálnímu prodeji vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR, certifikát o původu (C/O), certifikát o nezávadnosti (Phytosanitary certificate), tj. doklady prokazující původ zboží, prokazující legální dovoz do ČR (EU) a prokazující pravost a zdravotní nezávadnost,

5. je doplňkem stravy = je schválen k prodeji v ČR a je evidován v systému ROHY (Registr rozhodnutí hlavního hygienika ČR, ve kterém jsou zaneseny údaje o všech schválených doplňcích stravy prodávaných na českém trhu).

Prohlášení o shodě

Pokud mnou dovážený thajský Jiaogulan prodává někdo jiný než já, má k dispozici originální Prohlášení o shodě příslušející konkrétnímu odebranému množství produktu (= konkrétní dodávce dle konkrétní faktury). Prohlášení o shodě prodávajícímu
i kupujícímu garantuje, že
1. produkt je zdravotně nezávadný
2. produkt byl legálně dovezen
3. produkt byl správně deklarován a proclen
4. produkt je evidován u kontrolního orgánu
5. produkt je dodáván (prodáván) na základě platného povolení k prodeji
6. produkt je a byl správně skladován
7. jedná se o produkt pěstovaný v režimu "Thailand Organic Tea" ("thajské BIO")
8. jedná se o thajský originál, s registrovaným českým obchodním názvem Jiaogulan bylinný čaj z pětilistého ženšenu®.

Pravost (originálnost) produktu

je ručena použitím originálních balení, tj. designu sáčku, krabičky apod., se zřetelným označením produktu etiketou s údaji dle povolení k prodeji a dle příslušných zákonů.

Seznamte se s různými produkty

Pro lepší informovanost veřejnosti zde uvádím příklady produktů, se kterými jsem se dosud setkal. Přesné názvy produktů, výrobců a prodejců záměrně neuvádím (nedovolují to naše zákony). Pokud tam najdete Jiaogulan, který právě pijete a nekoupili jste ho v e-shopu, zamyslete se, zda je to OK nebo KO!

V čem může být problém?

a) dokumentace - nemá-li dodavatel, prodejce k produktu dokumentaci (viz výše) nebo Prohlášení o shodě je to podezřelé = produkt nekupujte

b) chemické složení - každý produkt, jež je v EU schválen k prodeji, byl zkoumán z hlediska zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti (tzn. musel vyhovět českým a evropským normám), přesto jsem se setkal s produkty závadnými; požadavky na ochranu zdraví jsou v různých zemích odlišné, Asie je ve srovnání s Evropou nebo USA nesrovnatelně benevolentnější a řada věcí se prostě neřeší

c) vzhled - by nikoho neměl odrazovat od koupi a měl by být signálem kvality produktu; produkt s velkým obsahem řapíků a oddenků či s nadměrným výskytem nečistot, prachu či drobných úlomků listů lze poznat na první pohled a není vizitkou dobré kvality; produkt obsahující pouze oddenky a řapíky (bez listů) či prášek nepřirozené barvy apod. by zájemce měl ihned odradit

d) nečistoty - by neměl nejkvalitněší produkt obsahovat, ať se již jedná o přírodní materiál (kameny, ulity, hmyz, semena, části cizích rostlin...) nebo jiné přimíšeniny a nečistoty (provázek, umělohmotné a kovové neidentifikovatelné kousky apod.), v kvalitním produktu se mohou tyto přimíšeniny objevit pouze ojediněle/výjimečně

d) účinnost - není zkoumána a není prokazována, tj. není součástí schvalovacího procesu, Jiaogulan bylinný čaj z pětilistého ženšenu® je z tohoto hlediska pravidelně zkoumán výrobcem, extrémně vysoký a trvalý obsah gypenosidů zaručuje velmi dobrou účinnost byliny

e) nepříjemné vjemy - mohou být různé, od již zmíněného vzhledu až po vůni a chuť, nejčastěji se objevuje výrazná štiplavá bylinná chuť nebo hořkost (nebo kombinace), velmi často chybí sladkost a sladká dochuť, kulatost a vyváženost celkové chuti apod., nepříjemné vjemy vám rozhodně neudělají radost, natož abyste takový produkt konzumovali opakovaně a trvale (pokud ovšem nejste milovníky chutí urologických čajů nebo je vám naprosto jedno co pijete...)

f) špatná manipulace - při odměřování byliny, kdy potřebujeme používat stejné množství (například 1g), u bylin nestejnoměrně zrnitých je odměření (bez přesné digitální váhy) obtížné až nemožné

g) balení - bývá "kamenem úrazu", byliny vyžadují při skladování a uchovávání (včetně prodeje) dobrou péči kterou zaručuje kvalitní obal, neprodyšný, chránící obsah proti světlu, vlhkosti, změně teplot a kyslíku, jistou zárukou může být originální obal (pokud splňuje uvedené)

h) etiketa - je nadmíru důležitá, musí obsahovat všechny údaje stanovené příslušnými zákony a vyhláškami, podléhá schválení a registraci (například upozorňuje odběratele o případných rizicích, určuje způsob přípravy, definuje trvanlivost produktu, uvádí kontakty na dodavatele/dovozce atd.)

ch) původ - při koupi stěží ověříte, pokud vám prodejce nevydá nebo nepředloží Prohlášení o shodě nebo originální doklady o původu zboží, nelze bezpečně (bez dlouhodobých zkušeností) původ poznat; právě s původem může být spojeno riziko závadnosti produktu (zejména vyšší obsahy těžkých kovů apod.)

i) nelegální prodej - je dnes běžnou záležitostí, Jiaogulan je prezentován pod označením čaj, speciální čaj, čaj oolong, bylinný čaj apod., dováží se spolu s čaji, je proclen jako čaj a nemá patřičnou dokumentaci (o povolení k prodeji na českém trhu ani nemluvě....), informovanost kupujícího může být v takovém případě velmi prospěšná

j) klamavá reklama - mnohdy jsou při prodeji vyzvihovány nebo prezentovány nepravdivé údaje, například jistá zásilková služba rostlin tvrdí: "Z čerstvých či sušených listů se připravuje čaj s mírně nasládlou chutí a vůní po lékořici." Ovšem pokud si rostlinu nekoupíte a posléze nevyzkoušíte, že z čerstvých listů nikdy lahodný nálev neuděláte (a ze sušených se výluh pít nedá), budete tomuto tvrzení věřit...

k) prezentace "bio" kvality - nemůže být samoúčelné, buď má produkt certifikáty ze země původu (existuje dokumentace) nebo ze země prodeje a právě jimi je označení "bio" ručeno; označit cokoliv nálepkou "bio" je jednoduché ale...

l) prezentace "speciálnosti" - je vždy podezřelá, důkazem nechť je produkt prodávaný jako speciální čaj, ve kterém jsou pouze oddenky + řapíky byliny a pramálo listů (je prokázáno, že účinné gypenosidy jsou právě a pouze v listech byliny!)

m) cena - originální a kvalitní (skutečně značkové) produkty nebývají levné, jejich pečlivá výroba, zpracování, uchovávání, balení, kontrola apod. nejsou levnými a jednoduchými procesy, promítají se do konečné ceny; lze říci, že cena obvykle kopíruje kvalitu

n) servis - (též komunikace s prodejcem nebo dodavatelem) by měla být seriózní, jasná a srozumitelná, včetně transparentnosti kontaktu na dodavatele (adresa, telefon, IČ), obchodních podmínek, reklamačního řádu atd.

o) možnost vrácení produktu - považuji za standard v obchodování (nejen možností definovanou zákony), Jiaogulan bylinný čaj z pětilistého ženšenu® můžete vrátit i po otevření balení a jeho degustaci, respektuji možnost, že někomu nemusí bylina chutnat...

p) informace o produktu - musí mít "hlavu a patu", musí být přiloženy k výrobku/produktu, musí být v českém jazyce, musí obsahovat návod k použití a další užitečné informace (záruka, kontakty na prodejce/dodavatele apod.); informace mohou být prezentovány na etiketě (dle zákona a pouze ve schválené podobě) nebo v tištěné formě přiložené k výrobku (informace nespojené s výrobkem)

q) směs jiaogulanu s pravým čajem - viz níže

r) jiné vady - (viditelné a zjistitelné prozkoumáním zboží - nepřípustná vlhkost, poškozené balení, nečitelné etikety a informace, přelepované etikety a datumy výroby (MFG), spotřeby (EXP) apod., neviditelné/právní - viz výše.

Všimněte si kvalitativních znaků

1. barva produktu - kvalitní Jiaogulan má barvu tmavěji zelenou, svěží, nikoliv "různě" zelenou, žlutou, šedou, žlutohnědou apod.

2. poměr obsahu listů a ostatních částí byliny (řapíky, oddenky) - čím je produkt kvalitnější, tím má větší podíl čistého listu (celých, zlomků)

3. obsah prachu, drtě a drobných částí - čím menší obsah, tím lepší kvalita (například špičková sorta "AAA" (superior) neobsahuje žádné droné části a drť

4. obsah cizorodých přimíšenin (listy jiných bylin, listy pravého čaje v různých formách, schránky plžů, brouci, kousky půdy, kaménky, části větviček čajovníku, části stonků či plodů jiných bylin apod.) - čím menší podíl cizorodých přimíšenin, tím lépe, kvalitní produkt tyto přimíšeniny postrádá, nejlepší sorty jiaogulanu je neobsahují vůbec (například u špičkového superioru je garantován obsah primíšenin 0 %)

5. vůně suchého produktu - je zvláštní (typická pro Jiaogulan), nepřevládá ostrá bylinná, nebo kořeněná či neidentifikovatelná ale spíš zaoblená příjemná vůně

6. snadnost odměřování - ovlivňuje stejnoměrná zrnitost produktu

7. zabalení - neprodyšné, ideálně se zipem (opakovatelně použitelné), neprůsvitné a dobře označené

8. barva nálevu - jiskrná, zelenožlutá až žlutá, průzračná a při chadnutí nezakalující se

9. vůně nálevu - velmi příjemná bylinná, kulatá, bez štiplavosti či jiných nepříjemných vůní

10. chuť - komplexní, zaoblená, bylinná - nahořklá/nasládlá, bez trpkosti, či podobnosti nějakému koření, mírně připomínající zelený čaj či nálev z kopřivy

11. dochuť ("aftertaste") - dlouhá, sladká, bez rušivých vjemů (štiplavost, hořkost, pachutě apod.)

12. etiketa - úplnost (ze zákona) a věrohodnost údajů musí být samozřejmostí a nevzbuzovat pochybnosti

Jak z toho ven?

Kvalitativní znaky lehce posoudíte u Jiaogulanu nedrceného, "celolistového", zpracovaného jako pravý čaj. Pořádně se podíváte a vidíte.

Zkoumání a posouzení Jiaogulanu umístěného v nálevových sáčcích je obtížnější. Lze pouze srovnávat produkty mezi sebou a porovnat všechny souběžně dostupné informace. Zde se zaměřte na vše co můžete svými smysly prozkoumat:

a) barvu, jež prozradí zda jde o čistou bylinu či směs, zda je produkt čerstvý nebo již unavený, zda je rozemleto příliš oddenků apod.

b) poměr úlomků byliny různých tvarů (řapíky a oddenky = stébelnatý/jehličkovitý tvar), drobnější nerozlišitelné drtě a prachu

c) výskyt (organických a anorganických) nečistot

d) vůni suchého produktu a nálevu

e) barvu a svěžest nálevu, jeho chuť, dochuť, kulatost, nedráždivost, bylinnost, sladkost, celkovou příjemnost při delším pití apod.

Zde je potřeba mít na mysli, že jemné pomletí může být trikem k zakrytí (skrytí) poměru listů a oddenků výchozí suroviny.

Praxe potvrzuje, že kvalitní produkt nemusí informace o své kvalitě skrývat, naopak, může se s nimi chlubit!

Negativní zkušenost

jsem absolvoval s jedním thajským dodavatelem. Nabízel velmi pěkně vypadající produkt, dobře zabalený a dobře chutnající, a navíc za vynikající cenu..., jakmi-le však došlo na dokumentaci, zvlažněl a pak přestal mít o obchodování zájem zcela. Dnes již vím proč. Produkt jsem nechal přešetřit v akreditované české laboratoři... a nestačil jsem se divit kolik olova, arzénu, kadmia a rtuti se do rostlinné tkáně vejde...:-(. Po čase se mi dostala odjinud informace, že šlo o bylinu čínské provenience a balení speciálně v Číně vyšperkované pro thajský trh. Do Číny je to ze severu Thajska "co by kamenem dohodil". Přeplavíte Mekong, předrkotáte se chudým Laosem a je to. Hold: "jiný kraj, jiný mrav".

Další negativní zkušenost

jsem získal při obchodování s jedním českým dodavatelem, jež běžně nabízí jiaogulan čínské provenience; jelikož jeden můj zákazník chtěl právě jiaogulan čínský (větší, avšak pro přímý dovoz malé množství), opatřil jsem jej tímto způsobem a nabyl tak velmi trapnou zkušenost, vůbec mě totiž nenepadlo, že by někdo mohl nabízet a prodávat směs jiaogulanu a zeleného čaje (resp. zelených čajů a dokonce i oolongu !), celá transakce nakonec dopadla tak, že jsem zboží musel reaklamovat, našemu zákazníkovi nahradit nejlepším jiaogulanem thajským a snést oprávněnou kritiku za neserióznost... (produkt je zachycen na fotografiích vlevo, čajové listy obsažené v jiaogulanu - v originálním balení, foceno přes obal - jsou zakroužkovány). Na dalším obrázku je vidět z čeho se směs skládala. Celkově bychom produkt hodnotili jako umně namíchanou směs s mírnou převahou jiaogulanových lístků nebo velmi silně zněčištěný jiaogulan, kdy došlo k jeho sklizni nějakým strojem a bylo usušeno vše co bylo pokoseno...

Doporučuji

pokud vám záleží na vašem zdraví, nejprve produkt vyzkoušet, tzn. udělat si vlastní názor a pak koupit.

Vždy si od dodavatele (prodejce) vyžádejte vzorek! Případně si kupte pouze nejmenší možné množství (seriózní dodavatel Vám vzorek rád pošle zdarma s jiným objednaným zbožím nebo i samostatně zcela na vlastní náklady), prodávat malé množství na zkoušku by mělo být pro prodejce dobrou vizitkou. Vyzkoušejte jej a teprve pak se rozhodujte o zakoupení většího množství. Pročtěte si pečlivě etiketu i doprovodné informace jako jsou příbalové letáky, obchodní podmínky , věrnostní programy, množstevní slevy, jiné výhody, akce apod. Je například dodavatel ochoten vzít zboží zpět, pokud vám nebude chutnat? Ověřte si podmínky dodání (rychlost, záruky, balení, způsob a výše platby). Zajímejte se jak dodavatel nakládá s informacemi o vaší osobě. Seznamte se s ohlasy na produkt a na chování dodavatele (pokud jsou zveřejňovány), kontaktujte někoho, kdo má s produktem/dodavatelem zkušenosti, požádejte dodavatele aby vám poskytnul adresy svých zákazníků pro ověření spokojenosti s produktem apod.; ...je-li vám cokoliv nejasného zeptejte se přímo dodavatele! Musíte od něj dostat jasnou a srozumitelnou odpověď.

Zeptejte se

zda je produkt schválen k prodeji v ČR a jaké má evidenční číslo v systému IS RoHy (Registr rozhodnutí hlavního hygienika ČR, viz též registry hygienické služby *)! Ostatně, zda je produkt schválen (a to platí pro jakýkoliv produkt z oblasti doplňků stravy) či nikoliv, si můžete sami kdykoliv v registru ověřit a dodavatel vás těžko svými tvrzeními "obalamutí"...
Pokud vám bude dodavatel například vykládat, že je produkt "notifikován" v EU (apod. nesmysli), pryč od něj..., každou bylinu, jež české předpisy neznají a v příslušných vyhláškách neuvádějí, lze na český trh uvádět pouze po předchozím schválení příslušnými orgány v ČR... a je zcela jedno jestli je bylina dovezena v rámci EU (například import ze Slovenska do ČR apod.) nebo ze třetích zemí (Thajsko, Čína atd., tj. mimo EU). Kromě toho každé povolení platí pouze pro konkrétní produkt (označený obchodním názvem, přesně popsaný co se složení a používání týče atp.) a konkrétní trh (zemi) ..., neexistuje speciální povolení pro EU a už vůbec neplatí, že co je schváleno jinde v EU, automaticky platí i v ČR... (více zde nebo zde a zde).

Máte-li vážný zájem

(a nechcete kupovat "zajíce v pytli"), vyžádejte si vzorek Jiaogulanu (NepustilTea-standard). Zašlu vám jej obratem a zcela zdarma!

Spolupráce

Pokud narazíte na Jiaogulan, jež se výrazně liší od zde prezentovaných příkladů, dejte mi neprodleně vědět. Ideálně mi rovnou pošlete vzorek. Poslouží mi k rozšíření této stránky a potěšíte mě. Budu se vám patřičně "revanšovat" = čajem dle vašeho výběru z e-shopu. Pokud si budete přát, uvedu vaše jméno u snímku produktu...

... předem díky!

Oddenky ("stonky") a řapíky Jiaogulanu

Při bližším zkoumání si lze povšimnout, že plazivé oddenky Jiaogulanu nemají kulatý průřez a hladký povrch. Najdeme zde výrazné podélné rýhování a průžez je "hranatý". Typický vzhled oddenků je velmi dobře patrný po usušení byliny, kdy se rýhování zvýrazní. Jiné stonky a oddenky vypadají naprosto jinak. Například čajové větvičky bývají kulatého profilu, bez rýhování, jsou silnější a mnohdy je na nich patrná hnědá kůra/lýko... (vzhled oddenků Jiaogulanu i čajovníku při jejich růstu lze vidět zde).

 

Prudukty prodávané spolu s Jiaogulanem
(Wulong, Pai Mu Tan aj.)

Na trhu se zhusta objevují produkty ve stejné či podobné ceně jako Jiaogulan, například polozelené čaje, kterým jsou přisuzovány různé pozitivní vlastnosti. Čaje tohoto typu se skutečně vyznačují unikátními vlastnostmi. Ale!

Neměly by být drceny v prach či drobnou směs a umístěny v nálevových sáčcích
(kam se, jak všichni dobře víme, schová vše). Takto zpracovaný čaj rychle ztrácí svou vůni, chuť a kvalitu.

O působení a požitcích při pití by se mohlo dlouze diskutovat. Někdo by mohl namítat, že to není úplná pravda... Ano, existují i velmi kvalitní tzv. lámané oolongy (označované přídomkem "broken", vznikající jako produkt při zpracování a třídění vysoce kvalitních oolongů). Poznáme je podle příjemných a intenzivních květinových vůní a podle toho, že se nejedná o neidentifikovatelný prach ale malé kousky listů. Jejich cena je velmi příznivá a požitek dokonalý.

Blíže o jednotlivých typech oolongů, o vzniku čínského názvu Wulong, o kvalitě a cenách naleznete na stránkách Dorých čajů (zde).

Podobně se prodávají i tzv. bílé čaje, kde nejznámějším zástupcem je čínský bílý čaj Pai Mu Tan (Bai Mu Dan, "Bílá pivoňka" apod.).

Zdravotní prospěšnost bílých čajů je v posledních letech velmi (hlavně díky nekompetentním populárním článkům v časopisech i na webu s množstvím faktických chyb) přeceňována a mnozí prodejci toho využívaji v neprospěch zákazníků. Platí zde opět výše řečené. Vyhýbejte se čajům drceným, předraženým a v čajových sáčcích schovaným...

Nelegální prodej

různých cizokrajných bylin, včetně Jiaogulanu je názorným příkladem, jak vydělat na kupujícím, který nemá dostatečné informace pro správné rozhodování..., řídí se tak obvykle pouze cenou a v podstatě mu na zdraví nezáleží (ačkoliv se tváří jinak).

 

Je mi moc líto

že nemohu u vlevo popisovaných výrobků uvést přesný název produktu, jméno prodejce a dovozce. Uvedením bych totiž porušil pravidla obchodní souteže a spoustu zákonů našeho Kocourkova...

 

Štve mě

když se nedodržují normy, nectí zákony a vydělává podvodným způsobem...

 

*
Poznámka k IS RoHy:

"
Informační systém Systém Rozhodnutí hlavního hygienika (IS RoHy) je nástrojem státního dozoru nad kvalitou potravin, zvláštní výživy a doplňků stravy. Než se na trhu objeví nový potravinový výrobek, musí projít kontrolou hygieniků, kteří zkoumají jeho zdravotní nezávadnost. Výrobky, které úspěšně prošly atestem a mohou se prodávat, najdeme v databázi tohoto sytému. Registr také poskytuje částečný přístup pro veřejnost."

"IS RoHy sleduje výrobky jako instantní polévky, koření, vitamíny, kojenecké výživy, tyčinky, oplatky a pod. Každý dovozce nebo prodejce takových potravin musí dříve, než je začne distribuovat v obchodní síti, získat povolení Ministerstva zdravotnictví ČR. Nezávadnost výrobku zkoumá Státní zdravotní ústav ve svých laboratořích, na základě jeho stanoviska pak Ministerstvo zdravotnictví ČR vydá povolení k distribuci výrobku do české obchodní sítě."

"Důležitou součástí systému je výstup pro veřejnost, prostřednictvím internetu si spotřebitel může v databázi vyhledat konkrétní výrobek podle názvu, výrobce a čísla rozhodnutí MZ ČR a ověřit si, zda byl jeho prodej schválen."

"Dozorovými orgány Systému RoHy jsou Ministerstvo zdravotnictví ČR a Státní zdravotní ústav, které tvoří dvousložkovou hierarchii prováděného dozoru: v první instanci Státní zdravotní ústav vydává "stanoviska" na jednotlivé výrobky a v druhé instanci jsou Ministerstvem zdravotnictví ČR vydávána "rozhodnutí".

Doslovné citace z webu KSRZIS (Koordinační středisko pro resortní zdravotnické informační systémy)
10.11.2011

viz. též
Informační systém hygienické služby

Všechna práva vyhrazena © DOBRÉ ČAJE pro inspiraci, pohodu a lepší zdraví ®, založeno 2005, webdesign DOBRÉ ČAJE 2010
Poslední aktualizace 12. 9. 2017
právě se nacházíte na stránce: index - kvalita


MĚJTE STÁLOU STOPROCENTNÍ KONTROLU NAD STRESEM
***ZBAVTE SE NAPĚTÍ***ZÍSKEJTE VÍCE ENERGIE***ZVYŠTE SVOU VYTRVALOST***VYTVOŘTE SI POHODU, KLID A PROŽIJTE SPOUSTU INSPIRATIVNÍCH CHVIL***POSILUJTE TRVALE SVOU IMUNITU I ODOLNOST***VĚDOMĚ PRACUJTE NA PREVENCI NEJHORŠÍCH CHOROB, KTERÉ VÁS MOHOU ZASKOČIT (RAKOVINA, MRTVICE, INFARKT MYOKARDU)***POZITIVNĚ OVLIVŇUJTE FUNGOVÁNÍ CELÉHO SVÉHO TĚLA***ZLEPŠETE SI CELKOVÉ ZDRAVÍ***PRODLUŽTE SI ŽIVOT
===== PIJTE PRAVIDELNĚ THAJSKÝ ORIGINÁLNÍ ČAJ = JIAOGULAN BYLINNÝ ČAJ Z PĚTILISTÉHO ŽENŠENU ® =====